Expozice věznice přibližuje veřejnosti uherskohradišťskou věznici a přináší příběhy lidí, kteří strávili svůj život za jejími zdmi.
Věznice je veřejnosti nepřístupná. Pohled do jejího nitra poskytuje videozáznam pořízený v roce 2016. Zachycuje stav cel, samovazeb i vězeňské kaple. Obraz podkreslují vzpomínky odsouzených na výslechy Státní bezpečností i životní podmínky ve věznici.
Počátek stavby justičního paláce s věznicí je datován v roce 1892. Areál budov justičního paláce a věznice v historizujícím novorenesančním slohu s vnitřním nádvořím a několika drobnějšími stavbami byl dokončen v roce 1897. Hradišťská věznice patřila k největším v českých zemích. V roce 1920 zde byli vězněni první političtí vězni – jednalo se o izolaci účastníků generální stávky z Hodonína. Za nacistické okupace sloužila Gestapu jako vyšetřovací věznice. Po skončení války došlo na jejím nádvoří k řadě poprav. Po převratu v roce 1948 zde byli vězněni a týráni odpůrci nového režimu. Vynálezem „elektrických bot“ zde prošly stovky nevinných lidí. Svému původnímu účelu přestala věznice sloužit v roce 1960. Od té doby v ní proběhlo pár dílčích úprav pro účely dalšího využití prostor, například byla domalována rudá hvězda v kapli pro účel natáčení filmu Jen o rodinných záležitostech v roce 1989. Část budovy věznice byla například do roku 1990 využita jako školní družina s jídelnou jedné ze základních škol.
Do věznice lze nahlédnout prostřednictvím expozice v budově Reduty na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti. Informace o dnech, kdy lze expozici navštívit najdete na stránkách Slováckého muzea Uherské Hradiště www.slovackemuzeum.cz.
Výjimečné jsou pak prohlídky věznice například v rámci Slováckých slavností vína a otevřených památek a Dnů evropského dědictví, kdy probíhají organizované prohlídky v komplexu budov věznice. Více informací na www.slavnostivinauh.cz. Případné další mimořádné komentované prohlídky věznice zveřejňuje Městské informační centrum Uherské Hradiště v kalendáři akcí na www.uherske-hradiste.cz.
V současné době prochází areál úpravami. V nové podobě by měl být otevřen veřejnosti v roce 2028 – bude zde Muzeum totality, Okresní soud, Probační a mediační služba, Okresní státní zastupitelství, ve svých stávajících prostorech Střední uměleckoprůmyslová škola.
Zde najdete další muzea a expozice na Východní Moravě www.vychodni-morava.cz/kultura.
Turistický portál Východní Morava je oficiálním průvodcem po atraktivitách Zlínského kraje, které se skrývají v regionech Kroměřížsko, Valašsko, Slovácko a Zlínsko a Luhačovicko
Centrála cestovního ruchu Východní Moravy, o. p. s.
J. A. Bati 5520, 761 90 Zlín
info(@)vychodni-morava.cz
Chcete také prezentovat vaši nabídku na www.vychodni-morava.cz