Výstava věnovaná básníku Juliu Zeyerovi nabízí zajímavý doprovodný program

V Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně jsou k vidění ohlasy antiky v českém umění, a to na výstavě věnované osobnosti Julia Zeyera s názvem Arkádie. V lednu je široká veřejnost zvána také na kurátorskou komentovanou prohlídku, přednášku i scénické čtení k výstavě. Návštěvníci by si neměli nechat ujít ani možnost na vlastní oči vidět Herkula od italského sochaře Pietra Berniniho, který je pro výstavu zapůjčen z významné pražské sbírky už jen do 26. ledna.

Prostřednictvím vztahu Julia Zeyera ke světu antiky jsou prezentovány ukázky řeckého umění převážně pak klasické červenofigurové vázy jak z oblasti jižní Itálie, tak samotného Řecka. Artefakty doplněné kolekcí římských předmětů na výstavu zapůjčilo Národní muzeum v Praze. Výstavu dotváří významná díla předních českých malířů – můžeme uvést kupříkladu obraz Černé jezero Jana Preislera, Návrat Théseův Josefa Šímy nebo Krasavec Jana Zrzavého – inspirovaná jižními krajinami nebo antickými mýty a legendami.

Další zajímavosti o básníku, prozaiku a dramatiku Zeyerovi ale i o jednotlivých vystavených exponátech se návštěvnící dozví na komentované prohlídce s Pavlem Petrem ve čtvrtek 16. ledna v 17.00. Součástí lednového doprovodného programu je také přednáška archeoložky Věry Klontzka-Jaklové z Ústavu archeologie a muzeologie Masarykovy univerzity v Brně s názvem Řecké vázy. Akce, která seznámí účastníky s tématem červenofigurové antické keramiky, se uskuteční 30. ledna v 17.30. Na přednášku naváže od 18.30 komentované čtení z nového českého překladu Eurípidovy tragédie Médea s podtitulem – Z toho se tvoje srdce nikdy nevzpamatuje. Starořecky bude číst Matyáš Havrda a v českém jazyce básník Petr Borkovec. Večerem bude hudebně doprovázet skladatel a instrumentalista Miroslav Černý.

Zveme vás i na derniéru výstavy, která proběhne 7. března, a to za účasti známého herce Jiřího Lábuse, který bude interpretovat skladbu Julia Zeyera Helena Trójská.

Výstava se koná za výhradní spolupráce s Památníkem národního písemnictví v Praze, díla jsou zapůjčena ze sbírek Národního muzea v Praze, Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, Západočeského muzea v Plzni a z mnoha dalších institucí a soukromých sbírek a je k vidění do 9. března v grafickém kabinetu galerie.

Kontaktujte nás

Napište svůj požadavek a my se Vám co nejdříve ozveme