Hřbitov ve Střílkách, který nechal vybudovat v I. polovině 18. století Amand Antonín Petřvaldský, je národní kulturní památkou.
Jeho jedinečnost spočívá ve dvou zásadních faktorech. Jednak byl hřbitov od počátku své existence koncipován jako komplexní umělecký celek. Dominantou je pohřební kaple s kryptou a dvojicí andělů. U vstupu do hřbitova stojí další socha anděla – pomyslného strážce hřbitova. Na obvodové zdi jsou rozmístěny kamenné sochy – putti – symbolizující lidské ctnosti a neřesti. Uměleckou symboliku posledních chvil života má čtveřice mohutných kamenných váz se symboly nebe, pekla, smrti a posledního soudu.
Druhá jedinečnost spočívá v technickém řešení pohřebiště. Hřbitov o ploše 2 tisíce m2 leží na mohutné navážce, kterou byl vyrovnán svah do úrovně k protilehlému kostelu Nanebevzetí Panny Marie. Celé těleso hřbitova je obehnáno vysokou zdí, u vstupu jsou to 3 metry, pod hřbitovní kaplí až 10 metrů. V podloží hřbitovního pole jsou navíc rozloženy odvodňovací a provzdušňovací kanálky, čímž se dosahuje stability terénu a mnohem rychlejšího rozkladu mrtvých těl. Architektem stavby byl Ignác Josef Cyrani z Bolleshausu, výzdoba hřbitova je převážně z dílny sochaře Gottfrieda Fritche. Od května do konce září je možné absolvovat prohlídku s odborným výkladem průvodce. Prohlídková trasa vede i do podzemní krypty.
Do Střílek se vydejte autem či autobusem. Ze silnice vedoucí z Uherského Hradiště do Brna za Buchlovskými kopci odbočte směrem na Koryčany, po dvou kilometrech jste ve Střílkách. Mohutný kostel v centru obce zcela jistě nepřehlédnete, u kostela se dá zaparkovat.
Turisté si po prohlídce hřbitova nenechají ujít výstup na zříceninu Stříleckého hradu. Ten byl založen Smilem ze Zbraslavi a Střílek ve 14. století, ale již ve století 16. byl zpustlý. Ale vyhlídka do okolí stojí za námahu. Od hřbitova na hrad se vydejte po zeleně značené turistické trase, zpět se můžete vrátit po naučné stezce Příroda a okolí Střílek. Okruh má délku 5 km a přesnou trasu najdete TADY. Prohlídka s průvodcem je možná od května do září.
Projekt Cestuj a poznávej Východní Moravu byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.
Turistický portál Východní Morava je oficiálním průvodcem po atraktivitách Zlínského kraje, které se skrývají v regionech Kroměřížsko, Valašsko, Slovácko a Zlínsko a Luhačovicko
Centrála cestovního ruchu Východní Moravy, o. p. s.
J. A. Bati 5520, 761 90 Zlín
info(@)vychodni-morava.cz
Chcete také prezentovat vaši nabídku na www.vychodni-morava.cz