Záhlinice jsou malá nenápadná obec, která je dnes součástí města Hulína. V 19. století byly Záhlinice plné novátorství a pokrokových události. Například zde v roce 1857 došlo k prvnímu (dobrovolnému) zcelení polních pozemků na Moravě. Vesnice měla parní mlátičku, žací stroj, vlastní cihelnu, byl zde postaven pivovar a sladovna. Ze zdejšího kamenolomu pochází kámen vložený do základů pražského Národního divadla. Má pořadové číslo 12 a nese nápis “Záhlinice na Moravě, vlasti Tobě ku oslavě“. Na rozdíl od základních kamenů přivezených ze symbolických míst, je tento kámen spojen s výraznou osobností bývalého dlouholetého starosty Záhlinic, a také poslance Říšské rady Františka Skopalíka. Odkaz tohoto vlastence, který chodil v hanáckém kroji a hovořil zásadně česky, uchovává Muzeum Františka Skopalíka v centru Záhlinic.
Krajina kolem Záhlinic charakteristická lukami, poli, lužními lesy a soustavou rybníků, tvoří základ pro jedinečný a celoevropsky uznávaný přírodní park Záhlinické rybníky. Hnízdí zde řada vodních a tažných ptáků. Ornitologové zde napočítali neuvěřitelných 270 druhů. Při trošce štěstí je uvidíte, třeba to bude kormorán velký, volavka popelavá, volavka bílá či lžičák pestrý a řada dalších. Historie Záhlinických rybníků sahá do 14. století, později, ve století šestnáctém, je rozšířil olomoucký biskup Jan Skála z Doubravky, který je autorem vůbec první učebnice rybníkářství v českých zemích. Rybníky v Záhlinicích byly v 18. století vysušeny a přeměněny na pastviny, ale v druhé polovině dvacátého století byly znovu obnoveny.
Po prohlídce Muzea Františka Skopalíka se vydejte na cca 10 km dlouhou vycházku do Kroměříže. Projdete soustavou rybníků a budete pokračovat lužním lesem, kterým vede 4 km dlouhá naučná stezka Zámeček. Ta směřuje od Doubravického rybníka do Kroměříže do místní části Dolní Zahrady. Trasa je vedena po zpevněných komunikacích, je vhodná i pro cyklisty a zvládnete ji i s kočárkem.
Dostupnost Muzea Františka Skopalíka je pro vozíčkáře složitá, do expozice vedou schody a na místě není ani výtah nebo plošina. Trasa do Kroměříže je pro vozíčkáře sjízdná, ale u vstupu do lužního lesa je cyklistická závora, je tam při zemi břevno, které je potřeba přejet – zde je nutná dopomoc. Trasa naučné stezky Zámeček (v lužním lese) je vhodná i pro in-line bruslení.
Přesnou trasu najdete TADY.
Projekt Cestuj a poznávej Východní Moravu byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.
Turistický portál Východní Morava je oficiálním průvodcem po atraktivitách Zlínského kraje, které se skrývají v regionech Kroměřížsko, Valašsko, Slovácko a Zlínsko a Luhačovicko
Centrála cestovního ruchu Východní Moravy, o. p. s.
J. A. Bati 5520, 761 90 Zlín
info(@)vychodni-morava.cz
Chcete také prezentovat vaši nabídku na www.vychodni-morava.cz